قطار سیاسی استان روی ریل تاجگردون/ از شو سیاسی در مرکز استان تا قدرت نمایی علیه مدیران

پایگاه خبری،تحلیلی و اطلاع رسانی ایل نیوز

پیمان فرامرزی- روزنامه نگار

تاجگردون، سیاستمدار کارکشته ای است در مدت یک دوره و نیم نمایندگی مجلس نشان داده است که نه تنها شم سیاسی بالایی دارد که استاد شانتاژهای رسانه ای و چرخاندن در همیشه روی یک پاشنه است.

غلامرضا تاجگردون با آمدنش به عرصه سیاسی استان تمام موازنه ها را بر هم زد، او نه از محبوبیت افتاد و نه گذاشت از قدرت بیفتد، تاجگردون هرجا که احساس کند در عرصه استانی کم آورده است راهی غیرمعقول اما شدنی را پیش می گیرد تا کماکان مرد شماره یک استان در عرصه های سیاسی باشد. او در دوران نمایندگی اش در دولت احمدی نژاد با استانداران تندی چون اکبر نیکزاد  و حسین صابری کاری نتوانست پیش ببرد اما آمدن گزینه خنثی ای چون موسی خادمی که برای ماندنش حاضر بود مدیریت استان را به دست نمایندگان بسپرد، فرصت بزرگی بود برای تاجگردون که از این راه نه فقط در قالب یک نماینده یا سیاستمدار که در قبای یک مدیر اجرایی بزرگ ظاهر شود.

تاجگردون در محبوبیت زایی برای خویش سعی کرد ابتدا از نیروهایش در تمام پست های کلیدی در استان استفاده کند اما مدتی بعد به این نتیجه رسید که داشتن چند نیروی سینه چاک بهتر از حجمی بالا از نیروهای دست نشانده است. دقیقا بلایی که سر زارع آمد سر تاجگردون نیامد، مدیران تاجگردونی، اغلب جز حرف تاجگردون برای دیگری تره هم خرد نمی کنند اما مدیران وابسته به زارع اینگونه نیستند و حتی گاها مقابل طرح ها و نظرات نماینده شان هم می ایستند و شاید این را بتوان بزرگترین تفاوت زارع و تاجگردون در چینش نیروها دانست.

اما تاجگردون یک ضعف بزرگ دارد و آن اینکه ضعف ها را قبول نمی کند و همیشه از موضع قدرت ظاهر می شود. او باید قبول کند که وضعیت فعلی صنعت و شهرک های صنعتی (که از آن انتقاد می کند) نتیجه تعاملش با خادمی و شکل گیری مثلث بنام، محنایی و دیودیده است. تعامل تاجگردون با استاندار سابق و ظاهر نشدن نماینده گچساران در قالب منجی –که این روزها ظاهر می شود- عامل به وجود آمدن بسیاری از مدیریت های ضعیف بود. تازه این که بگذریم بسیاری از مدیران ضعیف این استان پشت نام تاجگردون قایم شده اند، نمونه بارزش علی لدنی نژاد مدیرعامل آب و فاضلاب شهری که در دوران مدیریتش وضعیت آب در شهرهای استان روز به روز بحرانی تر می شود، نمونه دیگرش اورنگ ایلامی رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج که در دوران کوتاه مدیریتش چه جنجال هایی که در عرصه سلامت مردم به پا نکرده است اما چون نام تاجگردون را دارند، فعلا کسی سراغشان نمی رود نامی که نماینده گچساران، رسانه ها و لیدرهایش شش سال برای دست و پا کردن آن تلاش کرده اند و حالا شده است آب رویین تن شدن عده ای مدیر ضعیف که البته همین مدیریت های ضعیف داد خود تاجگردون را هم در آورده است اما تاجگردون اگر دنبال مقصر می گردد باید دور و بر خودش بگردد، باید سیاست های خودش را در قبال مدیریت این استان اصلاح کند.

حالا اما قطار سیاسی استان روی ریل تاجگردون است به ویژه از ماجرای استیضاح وزرا بعد از سقوط هواپیمای یاسوج به بعد، تاجگردون لوای سیاست از دریچه محبوبیت استانی را پی می گیرد، کیست که نداند که نه تاجگردون در بویراحمد کاندیدا می شود و نه اگر بشود به این سادگی ها پیروز خواهد شد اما چرا تاجگردون بلند فریاد می زند که اجازه بدهید در بویراحمد کاندیدا شوم یا شو بزرگ سیاسی با حضور گچسارانی ها و باشتی ها در مرکز استان راه می اندازد؟

تاجگردون است دیگر، برای چرخیدن در سیاست در استان کوچک کهگیلویه و بویراحمد بر روی پاشنه نام تاجگردون یک روز باید ترکیب های مدیریتی در استان را تعیین کند و یک روز دیگر باید قدرتش را در مرکز استان به رخ بکشد.

البته تاجگردون عملکردهایی هم دارد که نه فقط ارزشمند که قابل تقدیر هم هست، امروز همه می دانند که این افزایش بودجه ای استان نتیجه تلاش های تاجگردون یا تلاش های رسانه ها و مدیران برای انتساب آن به تاجگردون است و البته با هزار تاسف که تنها ۴۲ درصد آن جذب می شود، برخی برگشت می خورد و برخی به علت مدیران ضعیف اصلا تخصیص نمی یابد.

در مقایسه سه حوزه انتخابیه استان، بویراحمد قطب فعالیت های بزرگ صنعتی شده است و هوای کارهای بزرگ در سر دارد و گچساران شده است محل انجام کارهای زیربنایی و توسعه ای و البته فعلا این سر کهگیلویه بزرگ است که بی کلاه مانده است و در میان هم تاجگردون کارنامه پری دارد و از این منظر هم عملکردش قابل تقدیر است.

پس با این اوصاف تنها بخش از کارهای تاجگردون که نقد اساسی بر آن وارد است تمایل بیش از حد او برای ماندن در راس قدرت در استانی است که با قدرت نمایی و بی قدرت نمایی نماینده گچساران، فضای آن سه قطبی است و همچنان غلامرضا تاجگردون فقط در قطب گچساران و باشت است که محبوبیت وصف ناپذیر دارد و تلاش او برای کسب همان میزان محبوبیت در کل استان تنها بهم ریختگی سیاسی را در پی خواهد داشت و لاغیر، پس تاجگردون اگر می خواهد در فضای مدیریت این استان موثر واقع شود، باید دست از حمایت کسانی که ضعیف عمل کرده و می کنند بکشد تا افراد ناتوان در مدیریت ها کم به نام تاجگردون از آب گل آلود ماهی بگیرند و مدیر بشوند و که بعد دوباره نیاز باشد دست به دامان تاجگردون شد که همین مدیران زیر چتر حمایت او را تغییر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.