برخوردهای تحکمی استاندار،نافی حقوق عامه و نقض ضوابط اداری است؛ چوب حراج بر پارک جنگلی؟!

پایگاه خبری تحلیلی و اطلاع رسانی ایل نیوز

زریر حجتی/
مجادله استاندار کهگیلویه و بویراحمد با برخی اعضای شورای شهر یاسوج در خصوص کیفیت واگذاری پارک جنگلی به شرکت نفت از دیگر تراژدی ها وتیر بختی های قوم لر است.
گویا قرار نیست دولت بنفشِ تدبیر و امید علیرغم شعارهای دهان پر کن اشتغال، باری از دوش مردم آرمیده در سایه سار درختان پیر و با اصالت بلوط بردارد بلکه مترصد تصرف تنها پناهگاه این مردم شور بخت با توجیه اشتغال به نام مردم و به کام شرکت نفت است!
چنین بنظر می رسد نطفه نامبارک این آمیزش در اتاق های غیر شیشه ای نمایندگان شرکت نفتی منعقد شده که نه تنها محصولی به نام اشتغال نخواهد داشت بلکه به ایجاد نظام الیگارشی جدیدی منتهی می شود که حاصلی جز طبقاتی شدن جامعه با هزاران آسیب فرهنگی در پی ندارد.
آنگونه که برخی اعضای شورای شهر معترفند، مهلت قرارداد ۱۵ ساله پارک جنگلی یاسوج فیمابین منابع طبیعی و شهرداری یاسوج جهت استفاده تفریحی و نشاط روحی مردم به اتمام نرسیده است ولی احمدی بصورت یکجانبه در صد فسخ آن است!!
طبق چنین توافقی شورا بهره بردار است و استاندار بدون اخذ مجوز این نهاد مردمی نمی تواند یکطرفه و تحکمی به چنین موضوعی ورود نماید که حق مسلم مردم است در غیر این صورت به شعار دموکراسی پرطمطراق جامعه مدنی اربابان خود نیز چوب حراج زده است.
اگر برخوردهای تحکمی و دستور شفایی استاندار به مدیران مرتبط به حوزه های زیست محیطی،منابع ملی و گردشگری در راستای رفع موانع اداری این موضوع مبنی بر “اقاله ” قرارداد یعنی اعلام انصراف طرف دوم قرارداد !! صحت داشته باشد،موید قانون شکنی وی در راستای اجرای طرح نفتی ها و هیچ انگاشتن صاحبان حق و همچنین جایز شمردن اتهام منافع شخصی ، قومی و گروهی به خود و همه عقبه های آن بوده که برای افکار عمومی محرز است و شایسته نیست برای فرار از محکمه افکار عمومی نامش را سنگ اندازی در راه سرمایه گذاری بنامد!!
فرض به صحت موضوع، بدیهی است که پاک کردن صورت مسئله عین بی تدبیری،قانون گریزی و دهن کجی به مردم است و اتفاقا وظیفه وی شفاف سازی از این ماجراست که صریحا به مردم بگوید چه رابطه و نسبتی بین وی و وزارت نفت و برخی نمایندگان است !! و مزید برآن نماینده اسبق ایلام بعنوان مستخدم نفت و نماینده این شرکت در این پروژه رفاهی و تفریحی چه توجیهی دارد؟!
جناب استاندار محترم !
از منظر مردم و با لحاظ کردن منابع فقهی و حقوقی،منابع طبیعی و پارک جنگلی در محدوده انفال، عام المنفعه و متعلق به مردم است و” تکرار” شعار اشتغال همان سیاست سرگرمی مردم رنجور از تکرار این مفهوم تهی و درآمدزایی گردشگری است که لقلقه زبان دولت بنفش شده و بیش از این شایسته نیست ناکارآمدی دولت را در همهمه این شعار لاپوشانی فرمائید بلکه مصلحت شما و جایگاه تان اقتضاء می کند قبل از دور زدن قانون و برخوردهای تحکمی، صادقانه دست های مخملی پشت پرده را فاش نمایید تا در مواجهه با مردم شرمنده نباشید!
امروزه مردم این سامان، سیاست را بهتر از بسیاری مسئولین می فهمند و چه بسا به فهم مشترک در این موضوع رسیده باشند که تامین حقوق آنان در واگذاری ۷۵ هکتار از مواهب خدادادی مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد در قلمرو پارک جنگلی نیست زیرا از حیث اینکه فی نفسه و بدون دستکاری در نقاشی خداوند کریم، قابلیت و ظرفیت گردشگری و درآمدزایی را برای استان دارد و استدعا می شود در راستای تامین حقوق عامه با توجیه احداث مجتمع تفریحی،ورزشی و رفاهی به تیول قشر ملاء و مترف در نیاید تا به تشدید ذهنیت مردم به رانت خواری مجدد برخی مسئولان و نارضایتی های عمومی نیانجامد!!
سابقه موسسات گردشگری اثبات کرده که سودی عاید مردم ننموده و بلکه ناهنجاری های زیادی را خلق کرده و خرده فرهنگ های زیبای منطقه را زیر چکمه های آهنین خویش له و لورده نموده است. به یقین با ضوابط اختصاصی شرکت نفت این تنها مرکز تفریحی سالم نیز از دست مردم خواهد رفت و ایالت خاص فرهنگی در دل فرهنگ سالم این دیار ایجاد می شود که همه مرزهای اخلاقی را نیز می شکند!!
جناب احمدی ، استاندار محترم!
نگرش و زاویه دید خود را به مردم و شورا تغییر دهید و مدیران را منفعل از دستورات خویش ننمائید که این روش و منش دیکتاتوری می آفریند و بستر را برای زمین خواری و کوه خواری فراهم می کند که شرح قصه های تلخ آن نیز در این وجیزه نمی گنجد.
فرجام سخن آنکه رویارویی اعضای محترم شورا شهر با چنین موضوعی محک بسیار خوبی است از ارزش گرایی و مردم مداری تا خود را با این عیار بسنجند و قطعا کسی که معامله نکند قهرمان است و از اینرو انسجام و وحدت رویه و پافشاری بر سر حقوق عمومی حداقل انتظار و مطالبه است.
موضع نخبگان و اهالی فرهنگ و سیاست نیز در این وادی می تواند راهگشا باشد که سزاوار است از همه زوایا به این موضوع بپرد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.