در این دانشگاه نیروهای غیر متخصص زیاد داریم/ باید اینجا آنقدر مدیر داشتیم که نیازی نبود من به اینجا بیایم/از زمان فرجی دانا می خواستند من رئیس دانشگاه یاسوج باشم/سید ضیا هاشمی چندین بار از من خواست ریاست دانشگاه یاسوج را بپذیرم

پایگاه خبری تحلیلی و اطلاع رسانی ایل نیوز

رئیس دانشگاه یاسوج گفت: دانشگاه شرکت تعاونی نیست و از این به بعد انتخاب نیرو تابع سیاست های تخصص گزینی و با فراخوان و مصاحبه علمی خواهد بود. به گزارش امید مردم، اولین نشست خبری رئیس دانشگاه یاسوج برای تببیین سیاست های مدیریت این دانشگاه در دوران مدیر جدید برگزار شد.
رئیس دانشگاه یاسوج گفت: دانشگاه شرکت تعاونی نیست و از این به بعد انتخاب نیرو تابع سیاست های تخصص گزینی و با فراخوان و مصاحبه علمی خواهد بود.

به گزارش ایل نیوز از یاسوج،
اولین نشست خبری رئیس دانشگاه یاسوج برای تببیین سیاست های مدیریت این دانشگاه در دوران مدیر جدید برگزار شد. احمد عریان، اندکی پس از انتصاب به عنوان رئیس دانشگاه یاسوج، با رسانه ها نشست خبری برگزار کرد و برای توسعه دانشگاه مادر استان وعده هایی داد.

عریان، روش انتخاب نیرو در دانشگاه را روش مرسوم دانشگاه های بزرگ و براساس تخصص خواند و تصریح کرد: در آینده به نیروهای متخصص بیشتری نیاز خواهیم داشت اما روش انتخاب آنها با اعلام فراخوان در رسانه ها، معرفی به کمیته های تخصصی و ارزیابی علمی و مصاحبه است.

وی افزود: دانشگاه شرکت تعاونی نیست که به سلیقه خودمان نیرو انتخاب کنیم که در نتیجه آن بیش از ۴۰۰ نفر کارمند و تنها ۲۳۰ عضو هیات علمی داشته باشیم در حالی که باید نسبت کارمند به عضو هیات علمی یک به یک باشد.

رئیس دانشگاه یاسوج با بیان اینکه امروز در این دانشگاه بیش از حد معمول نیروی غیر متخصص داریم، بیان کرد: امروز فرش قرمز زیر پای ما نمی گذارند، باید تلاش کنیم عقب ماندگی های تاریخی دانشگاه یاسوج را جبران کنیم.

همه چیز برای پرواز دانشگاه یاسوج مهیاست

عریان با اشاره به اینکه امروز همه چیز برای پرواز دانشگاه یاسوج به سوی توسعه مهیاست، خاطرنشان کرد: مدیریت در دانشگاه نمی تواند کارتابلی باشد، مدیر در اتاقش بنشینید و مدیریت کند بلکه دانشگاه را باید با ایثار و علمی اداره کرد.
وی با بیان اینکه بعد از انقلاب در تربیت مدیران ضعیف بوده ایم، اظهار کرد: اگر ضعف نداشتیم که الان باید اینجا آنقدر مدیر داشتیم که نیازی نبود من به اینجا بیایم و مدیریت کنم.
رئیس دانشگاه یاسوج رشد دانشگاه را مستلزم فعالیت ایثارگرانه مدیران آن دانست و تصریح کرد: دانشگاه باید خودش را برای رفع مشکلات مدیران استان آماده کند.

ما در قبال مشکلات استان مسئولیم

عریان از حاکمیت مدیریت علمی بر دانشگاه مادر استان خبر داد و عنوان کرد: دانشگاه باید به مدیریت علمی در استان نیز ورود کند و لازمه آن معنادارشدن دوره های تحصیلات تکمیلی است. ما امروز دیگر نمی توانیم مانند همیشه هزینه کنیم و پایان نامه های بی هدف داشته باشیم.
وی افزود: بایستی ادارات پشت درهای دانشگاه برای نتایج پژوهش های ما صف بکشند مثلا جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و دامپروری باید پشت در دانشکده کشاورزی باشند و از دستاوردهای علمی دانشگاه استفاده کنند.
رئیس دانشگاه یاسوج به اشاره به اینکه ما در قبال مشکلات استانی و ملی مسئولیم، اظهار کرد: منابع و پتانسیل هایی در این استان هست که در کل کشور بی نظیر است. کهگیلویه و بویراحمد در زمینه گیاهان دارویی، منابع طبیعی، نفت و گاز و گردشگری طبیعی غنی است و ما مسئول ورود به این حیطه ها و انجام پایان نامه های کاربردی در زمینه آنها هستیم.

دانشگاه یاسوج کارآفرین می شود

رئیس دانشگاه یاسوج در زمینه ارتقای این دانشگاه به سطوح بالاتر از آموزش و پژوهش صرف هم گفت: قطعا در آینده باید دانشگاه یاسوج کارآفرین بشود و نمونه ها و مدل هایی در این دانشگاه طراحی شود که بخش خصوصی روی آن سرمایه گذاری کند.
عریان همچنین درباره بحث قدیمی ارتباط صنعت با دانشگاه به ویژه در استان نیز وعده داد که ارتباط دانشگاه با صنعت در یاسوج خیلی بهتر خواهد شد.

از زمان فرجی دانا می خواستند رئیس دانشگاه یاسوج شوم

رئیس دانشگاه یاسوج درباره نحوه انتخاب خودش به عنوان رئیس این دانشگاه نیز گفت: زمان آقای فرجی دانا با من تماس گرفتند که رئیس دانشگاه یاسوج بشوم و چندین بار هم آقای سید ضیا هاشمی از من خواستند که ریاست این دانشگاه را بپذیرم اما با توجه به مشکلاتی که داشتم امکان پذیر نشد.

عریان افزود: ۲۰ سال است که استاد تمام دانشگاه و در سطح ملی هم جزء ۱۰۰ نفر اول در تولید علم، ارجاع و… هستم و در مدیریت هم از رئیس بخش تا ریاست دانشگاه بوشهر و معاونت در دانشگاه شیراز را تجربه کرده ام و امیدوارم تجارب قبلی من برای توسعه دانشگاه یاسوج به کار آید.

وی اما از سیاست زده بودن استان نیز انتقاد کرد و با بیان اینکه در همین چند روزی که در استان بودم، فهمیدم که اینجا به شدت سیاست زده است، خاطرنشان کرد: انتظار داریم که محیط دانشگاه با کوچه و بازار تفاوت داشته باشد اما اینجا چندان تفاوتی نمی بینیم.
“امید مردم”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.