آقای استاندار پروازی، زن و بچه شما هم نان غیر بهداشتی می خورند/ معامله شما با کوثر غیر قابل بخشش است/ مردم نان را به زور تهیه می کنند

پایگاه خبری،تحلیلی و اطلاع رسانی ایل نیوز

سعید فردوسی- کارشناس سلامت

بعد از آنکه دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه وبویراحمد در جلسه ای رسمی تخلفات بهداشتی کارخانه دولتی آرد، نشاسته و گلوکز کوثر را افشا کرد و کارشناسان بهداشت و سلامت به مردم هشدار دادند که این کارخانه به لحاظ بهداشتی چه مشکلات عدیده ای دارد، مسئولان کوثر به تکاپو افتادند و جلسات پشت پرده در استانداری و دیگر دستگاه ها برای بازگشت به تولید این کارخانه غیر بهداشتی افزایش یافت اما حال که مسئولان کوثر که حتی یکبار هم افتخار ندادند تا در استان محروم حضور یابند و پروژه های گاوداری، مرغداری، شیلات، فسفات چرام و فردوسی یاسوج را فعال کنند، برای فعال کردن کارخانه غیر بهداشتی شان بارها به دیدار استاندار و معاونینش رفته اند، فرصت آن رسیده است که به عنوان متولیان سلامت مردم به جامعه هشدار بدهیم که راه اندازی مجدد این کارخانه چه خطراتی برای جسم و جان مردم دارد..

اولین نکته در حوزه بهداشت در کارخانه آرد و نشاسته کوثر، بحث شپشک بود که مدخل ورود به ماجرای سایر تخلفات بهداشتی این کارخانه می شود. کارخانه آرد کوثر ۹ ماه به صورت متناوب مواردی چون وجود شپشک در آرد، عدم نظافت سالن تولید و دیگر تخلفات روتین بهداشتی را داشت که هرکدام از آنها برای تعطیلی یک کارخانه بسیار بزرگتر در کشور کافی است اما این تمام ماجرا نیست و آرد کوثر تخلفات بهداشتی ۱۵ ساله هم دارد..

کارخانه آرد و نشاسته کوثر در ۱۵ سال گذشته برای شستشو یا نم دادن گندم از آب چاه استفاده کرده است و هنوز هم انشعاب آب شهری ندارد. آب چاهی که کوثر آن را به خورد گندم می دهد ، آلوده به میکروبی به نام اشرشیاکلونی است که این میکروب می تواند در بدن انسان عوارض خطرناکی در بر داشته باشد و چه بسا بسیاری از مشکلات گوارشی که این روزها دامن مردم استان را گرفته است از همین آرد غیر بهداشتی باشد که در قالب نان به دست مردم داده می شود. این مساله را دانشگاه علوم پزشکی نیز در نامه ای به استاندار اعلام می کند اما در کمال ناباوری می بینیم که علی محمد احمدی، استاندار کهگیلویه و بویراحمد که زن و فرزندش در تهران زندگی می کنند و اصلا از نان اینجا نمی خورند تا بداند که نان و آرد آلوده به ویروس و شپشک یعنی چه، برای معامله با یک سازمان دولتی که سلامت مردم این استان پشیزی برایش اهمیت ندارد پشت میز معامله یا مذاکره می نشیند ..

از دو موضوع شپشک و ویروس  اشرشیاکلونی هم که بگذریم مشکلات بهداشتی کارخانه آرد تمامی ندارد. بزرگترین هشدار در حوزه بهداشت فنی یا تکنیکال کارخانه مربوط به سیستم بوجاری است. سیستم قدیمی بوجاری گندم این کارخانه بسیاری از ناخالصی ها را با گندم مخلوط می کند تا در نهایت تبدیل به آرد شود، این سیستم فرسوده معلوم نیست سالیانه چه میزان و از چه موادی با آرد مخلوط می کند اما بخشی از اعتراض نانوایان در مورد کیفیت آرد کوثر دقیقا به همین بحث بر می گردد. ناقص بودن یا اختلال در سیستم بوجاری سبب می شود که علاوه بر تاثیر مستقیم در کیفیت آرد، آردی غیر بهداشتی به نان مبدل شود که آثار ناشناخته ای به علت عدم قابلیت تشخیص ناخالصی از خود آرد، بر بدن انسان و بخصوص گروه های حساس مثل کودکان و سالمندان دارد.

حال من به مردم این شهر و استاندار هشدار می دهم که برای مبلغ ناچیزی سود یک ارگان دولتی، برای سلامت مردم و شهروندان مخاطره ایجاد نکنید، عوارضی که موارد بهداشتی ذکر شده بر بدن می گذارند در طولانی مدت غیر قابل جبران اند و به سیستم درمان کشور نیز که از جیب دولت است هزینه های گزافی به واسطه درمان گوارش های مختل شده این مردم تحمیل می شود.

آقای استاندار به عنوان یک کارشناس سلامت خدمتتان عرض می کنم، آنچه که در خبرها و از قول معاون شما خواندم و آنچه که به عنوان اطلاعات به واسطه شغلم کسب کرده ام، وضعیت کارخانه آرد کوثر تاسف آور است و صد هزار تاسف آورتر اینکه برای معاون شما مشکلات بهداشتی می خوانند و او به جای پرداختن به مسائل بهداشتی کارخانه، به بحث تولید گلوکز و نشاسته می پردازد ( که البته همین هم مشکلات بسیاری در زمینه بهداشتی دارد وتولیدات نشاسته و گلوکز بالاترین بار آلودگی در پساب فاضلاب را دارد ، مجتمعی که فاقد تصفیه خانه می باشد و در نزدیکی پارک ساحلی واقع شده است ، حتی مشکلات عدیده ای را برای مسافران و پارک نشینان فراهم می کند . تولید نشاسته و گلوکز بدون داشتن تصفیه خانه امکان پذیر نیست . ) آقای استاندار پروازی که غم سلامت زن و فرزندانتان را ندارید، شما، رسانه ها، علوم پزشکی و هر نهاد مسئول دیگری در قبال سلامت این مردم مسئول هستید، مبادا روزی برسد که کارشناسان سلامت و بهداشت به مردم توصیه کنند که از مصرف هرگونه نان تولیدی نانوایی های شهر یاسوج به علت احتمال آلودگی به باکتری ها و میکروب های خطرناک خودداری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.