کارخانه آرد کوثر به علت تخلفات بهداشتی توقیف شد/ وجود شپشک در آرد/ تخلف صنعت و معدن و سازمان غله در همکاری با کارخانه آرد کوثر/بی کفایتی مدیریت در سازمان غله کهگیلویه و بویراحمد

پایگاه خبری تحلیلی و اطلاع رسانی ایل نیوز

کارخانه آرد، نشاسته و گلوکز یاسوج وابسته به سازمان اقتصادی کوثر به علت تخلفات عدیده بهداشتی توقیف شد و معاون اقتصادی استاندار نیز دستور داد تا زمان رفع آلودگی ها، سهمیه گندم این کارخانه قطع شود.

به گزارش ایل نیوز از یاسوج
جلسه آرد و نان استان به ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار با دستور کار بررسی وضعیت کارخانه آرد و نشاسته کوثر برگزار شد و در این جلسه مصوب گردید که این کارخانه تا رفع تخلفات بهداشتی توقیف بماند.

جعفر گوهرگانی با بیان اینکه سازمان اقتصادی کوثر اراده ای برای انجام پروژه هایش در استان کهگیلویه و بویراحمد ندارد و این استان را به رسمیت نمی شناسد، گفت: سیاست سازمان اقتصادی کوثر این بود که در مناطق محروم سرمایه گذاری کند و توسعه و صنعت ایجاد کند تا رضایت مستضعفان را جلب کند اما متاسفانه در استان ما علی رغم تمام همکاری ها هیچ اراده ای برای انجام کار ندارند.

وی با اشاره به اینکه در زمینه کارخانه آرد، نشاسته و گلوکز در سال ۹۱ نمایندگان سازمان کوثر صورتجلسه امضا کرده اند که تا پایان همان سال در ازای دریافت سهمیه گندم، خطوط تولید نشاسته و گلوکز را راه اندازی کنند، بیان کرد: الان با گذشت چند سال از آن صورتجلسه این کارخانه سهیمه گندم را دریافت کرده اما خط تولید گلوکز را فعال نکرده است و اگر صنعت و معدن و شرکت غله با این کارخانه همکاری می کنند، تخلف کرده اند.

معاون هماهنگی اموراقتصادی استاندار در واکنش به سخنان نماینده خبازان که مشکل کیفیت آرد را ناشی از نبود نقدینگی در کارخانه می دانست، اظهار کرد:  سازمان اقتصادی کوثر اگر اراده کند، می تواند شرکت نفت گچساران را بخردپس مساله نقدینگی نیست و این سازمان اراده ای برای کارخانه آرد و نشاسته خود ندارد.

گوهرگانی با تاکید بر اینکه برداشت من این است که متاسفانه مدیرعامل کارخانه از وضعیت کارخانه اصلا خبر ندارد، خطاب به مدیرعامل این کارخانه گفت: شما نشان دادید که اصلا از وضعیت کارخانه خبر ندارید، بعد چطور می خواهید سلامت مردم را تضمین کنید.

وی با استناد به گزارشات تخلفات بهداشتی این کارخانه عنوان کرد: اینجا دیگر بحث بهداشت و سلامت مردم مطرح است و دانشگاه علوم پزشکی باید بعد از تکرار تخلفات این کارخانه را پلمب می کرد ما حداقل باید سلامت نانی که مردم با هزار مشقت تهیه می کنند را تضمین کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه مساله کارخانه آرد و نشاسته کوثر یکبار برای همیشه باید تمام شود، گفت: فعلا تا رفع مشکلات بهداشتی این کارخانه باید توقیف بماند و سهمیه گندم آن به کارخانه آرد بشارگستر باقری اختصاص یابد و مدیرکل صنعت، معدن و تجارت نیز با مسئولان سازمان اقتصادی کوثر ظرف یکماه جلسه ای ترتیب دهد و اگر عزم آنها بر فروش کارخانه و نه راه اندازی خطوط گلوکز و نشاسته است، سهمیه این کارخانه قطع می شود.

گزارش های بهداشتی و ۷ تخلف

مدیرنظارت بر مواد غذایی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج نیز در این جلسه از تخلفات عدیده بهداشتی کارخانه خبر داد و گفت: از شهریورماه سال گذشته تاکنون در بازدیدهای ۲۲ شهریور، ۳۰ شهریور، ۲ مهرماه، ۶ آبان، ۲۵ آذر، ۲ دی و ۹ تیرماه سالجاری کارخانه آرد و نشاسته کوثر دارای آلودگی از نظر بهداشتی بوده است.

فریدون مومن افزود: این آلودگی ها شامل عدم رعایت نظافت سالن، عدم رعایت بهداشت، عدم رعایت بهداشت سالن تولید، عدم ایمن سازی و وجود شپشک بوده است که هم اکنون به سازمان غله نامه زده ایم که به این کارخانه گندم ندهد و خط تولید آن به علت همین مسائل بهداشتی توقیف است.

نماینده خبازان و نانواداران شهرستان بویراحمد نیز که در جلسه حضور داشت از کیفیت آرد تولیدی کارخانه آرد و نشاسته کوثر به شدت گلایه کرد و گفت: کیفیت آرد این کارخانه در مقابل آرد باقری بسیار پایین است و ما همیشه از این موضوع گلایه داریم.

اسماعیل رحمانی با بیان اینکه آرد تولیدی کارخانه آرد و نشاسته کوثر دوره خواب ندارد، افزود: مسئولان این کارخانه منتظر می مانند تا پول را از واحد خبازی تحویل بگیرند و گندم بخرند و گندم را نیز همان روز آسیاب می کنند و به نانوا تحویل می دهند که همین باعث بی کیفیتی نان می شود.

داریوش دیودیده رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز با اشاره به اینکه در استان کارخانه آرد داریم و اصراری بر تولید آرد توسط کارخانه آرد و نشاسته کوثر نداریم، گفت: خواسته ما فعال شدن خط تولید نشاسته و گلوکز است که اگر سازمان اقتصادی کوثر برنامه ای برای این موضوع نداشته باشد، این کارخانه نه برای خودشان سودآوری دارد و نه برای استان.

وی افزود: براساس گزارشاتی که داده اند بخشی از ماشین آلات کارخانه را از بین برده اند و در بازدیدی هم که ما داشتیم جای چند کانتر خالی بود این کانترها را به جاهای دیگری انتقال داده اند و خودشان می گفتند که دو کانتر را به اصفهان فرستاده ایم و برنگشته است.

رئیس سازمان، صنعت، معدن و تجارت استان به اشاره به سابقه کارخانه آرد و نشاسته کوثر اظهار کرد: این کارخانه از سال ۸۴ تعطیل بود و در سال ۹۱ مجموعه مدیریت استان تصمیم گرفت آن را فعال کند که سهمیه ای را به عنوان امتیاز به سازمان اقتصادی کوثر دادند و در قبال آن قرار بود این کارخانه بخش های نشاسته و گلوکز را فعال کند که انجام نشده است

اول هفته می آیم یاسوج آخر هفته می روم تهران

مدیرعامل شرکت پیشگامان کشاورزی و صنعت کوثردنا که کارخانه آرد و نشاسته کوثر یاسوج زیرمجموعه آن است با اشاره به اینکه اول هفته به یاسوج می آیم اما تهران ساکن هستم گفت: تصمیم سازمان اقتصادی کوثر فروش کارخانه است و من هم در آذرماه سال گذشته برای انجام امور مربوط به فروش اینجا آمدم و مزایده ای نیز در این راستا منشتر شد اما مشتری ای نیامد.

اکبری افزود: برخی از دستگاه های ما مستهلک شده است و بیش از ۱۵ میلیارد هزینه تعویض آنهاست ضمن اینکه تولید گلوکز با گندم صرفه اقتصادی ندارد.
منبع:
“امید مردم”

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.